SHL M11 - Spawanie silnika W2A.

Taki mi się zdarzył przypadek.
Jakiś czas temu dorwałem SHL M11W. Jak już ją przywiozłem do domu, okazało się że ma urwany przedni uchwyt silnika. Podobno jest to wada konstrukcyjna tego silnika (poprawiona w którymś z następnych modeli). Uchwyt był naprawiony stalową obejmą, przykręconą do karterów dwoma śrubami m6. Jeździłem tak jeden sezon, ale problem w tym że prowizoryczna naprawa powodowała że silnik trząsł się podczas jazdy. Siła naciągu łańcucha przeciągała go na prawą stronę co powodowało nie symetryczne jego ułożenie wobec ramy. Skutkowało to skoszeniem łańcucha. Dodatkowo uszy trzymające ten uchwyt w ramie też się wyrobiły. No same problemy z tym były.
Ramę łatwo naprawiłem. Uszy dałem do wycięcia na laserze a później je przyspawałem. Gorzej było z silnikiem.
Na początku chciałem to kleić. Szybko jednak zrezygnowałem. Próbowałem klejem do aluminium naprawiać kilka innych aluminiowych rzeczy ale działało to tylko w tedy gdy dany element nie był narażony na obciążenia. Nadaje się do zalepiania dziur itp. 
Później wpadło mi gdzieś w oczy że elementy aluminiowe można dosyć łatwo lutować. Kupiłem więc pałeczki Rolot 604. Podobno lut taki jest bardzo wytrzymały (tak wynika z filmików w necie). Po kilku jednak próbach okazało się że kartery mają zbyt dużą pojemność cieplną i zbyt równomiernie się nagrzewają. Żeby przylutować do nich jakiś element, musiał bym je chyba całe nagrzać do 400 stopni. Dałem sobie spokój. Stanęło na spawaniu. Sam tego nie zrobię, bo nie mam czym, nie wiem jak i to za gruba sprawa jak na pierwszy raz. Postanowiłem oddać to fachowcom. Zaprojektowałem w 3D kilka aluminiowych blaszek, tak żeby ładnie wpasować się w wyrwane miejsce. Dałem do wycięcia na laserze. Po wyrównaniu kikutów uchwytu i lekkim szlifie, pasowały idealnie. Spawanie oddałem do zakładu który specjalizuje się w naprawie silników. Efekt taki. Chyba będzie mocne, jak myślicie?
Wszelkie uwagi i komentarze poczytać i umieszczać można TU.

A TU znaleźć można rysunki użyte przy naprawie. UWAGA!! dopasować do swojego motocykla samodzielnie.Silnik W2A
Silnik W2A
Silnik W2A
Silnik W2A
Silnik W2A
Silnik W2A
Silnik W2A
Silnik W2A
Silnik W2A
Silnik W2A
Silnik W2A
Silnik W2A
Silnik W2A


2012 © TamtajProjekt i wykonanie Tamtaj