SHL M11 - Elektroniczny przerywacz.

Jak wszyscy użytkownicy motocykli SHL M11W wiedzą, zapłon nie jest najlepszą ich stroną. Najbardziej awaryjnymi elementami są kondensator i przerywacz. Styki przerywacza dosyć często trzeba czyścić ze względu na duże prądy rozłączające,dodatkowo nie za każdym razem łapie w tym samym momencie. Kondensator często dostaje przebicia przy wysokich temperaturach panujących w silniku. No nie pracuje on w przyjaznych warunkach. Rozwiązaniem jest zastąpienie przerywacza, tranzystorem. Oczywiście można zrobić to w dość prosty sposób. Poniżej przedstawiam przykład swojego projektu. Jest to rozwinięcie prostych schematów, które mogłem znaleźć w necie.

Cechy charakterystyczne:
- Zasilanie z całkowicie niezmodyfikowanej instalacji SHL M11.Czyli prostownik z jednej diody
- napięcie połówkowe, ciągłe od 6V do 48V i chwilowe do 85V. Czyli bez konieczności stosowania stabilizatora napięcia ładowania i samego akumulatora.(tego ostatniego jeszcze nie sprawdzałem)
- Moduł może być łatwo rozszerzony o mikroprocesorową przystawkę która umożliwi automatyczną kontrolę wyprzedzenia zapłonu w zależności od aktualnych parametrów, takich jak prędkość obrotowa wału korbowego, wychylenie manetki, temperatura silnika.
- Wbudowany moduł stroboskopu do kontroli wyprzedzenia zapłonu na magnecie.
- Małe rozmiary.
- Praktycznie w ogóle się nie grzeje dzięki zastosowaniu drivera tranzystora.
- Łatwe podłączenie i odłączenie od instalacji. Powrót do oryginalnego zapłonu po przełączeniu zwory.

Sugerowaną modyfikacją jest poprowadzenie dodatkowego przewodu miedzianego 1,5mm2 z lampy, do przerywacza pod magnetem. Umożliwi nam to umieszczenie samego modułu zapłonu tranzystorowego w lampie motocykla i łatwy do niego dostęp. Sam moduł powinien być dobrze owinięty izolacją a tranzystor przykręcony przez izolator do radiatora (ja przykleiłem go poksyliną do wewnętrznej scianki lampy).
Moduł jest przetestowany w warunkach codziennej jazdy. Jak sie popsuje to dam znać (bez awari od 7.2015)
Wszelkie uwagi i komentarze poczytać i umieszczać można TU.

A TU znaleźć można aktualne pliki projektu w formacie Eagle.zaplon elektroniczny M11
zaplon elektroniczny M11
zaplon elektroniczny M11
zaplon elektroniczny M11
zaplon elektroniczny M11
zaplon elektroniczny M11
zaplon elektroniczny M11


2012 © TamtajProjekt i wykonanie Tamtaj